To było istnie szaleństwo! Przez 3 sierpniowe dni Grójec zamienił się w centrum zainteresowań maniaków fantastyki oraz gier, a to dzięki drugiej edycji konwentu Geek Expansion, który odbył się w Grójeckim Ośrodku Kultury.

        

Działający od dwóch lat Klub Gier i Fantastyki GROFAN oraz warecki WARG wspólnymi siłami przygotowali w dniach 11-13 sierpnia imprezę obfitującą w bogaty program dla miłośników literatury fantasy, filmów, gier planszowych, bitewnych, wideo, fabularnych oraz komiksów. Nie zabrakło również quizów, turniejów, warsztatów i pokazów sztuk walki.
Pierwszy, piątkowy dzień, zaczął się wyjątkowo spokojnie z uwagi na wysokie temperatury. Na starcie rozdane nagrody w ramach konkursu „Fantastyczny Plakat” który ruszył wiosną. Młodych zwycięzców ze szkół w Błędowie, Prażmowie i Jasieńcu obdarowano grami planszowymi oraz zabawkami.

     

Gdy zaszło słońce nasz planszówkowy gamesroom wyraźnie zaczął odżywać. Znacznie większym zainteresowaniem niż poprzednio cieszył się turniej Neuroshimy Hex. Dla najmłodszych Fundacja Dawne Komputery i Gry przygotowała salę retro gamingu, w tym turniej gry wyścigowej Mario Kart na konsolę Nintendo 64. Oprócz tego w strefie e-sportowej rozegrano sparingowy mecz League of Legends, a to dzięki wsparciu technicznemu Komputronik Grójec, który użyczył na czas konwentu niezbędny sprzęt. Dużo dobrej zabawy zaznali uczestnicy muzycznego quizu, odgadując przeboje lat 70. 80. czy 90.

    

Największą frekwencję (zgodnie z oczekiwaniami) zapewnił drugi dzień konwentu. Od rana we wszystkich salach, a było ich sześć, przewinęło się łącznie 150 osób. Na Sali widowiskowej gościliśmy znamienitych autorów: Szymona Żakiewicza, Marcina Przybyłka oraz Stanisława Mąderka, którzy prowadzili wykłady o fantastyce w literaturze, prelekcje o wizualnych  efektach specjalnych i produkcji gier  a także warsztaty literackie.

    

Strefa e-sportu od samego rana przyciągała olbrzymią uwagę uczestników imprezy, a to za sprawą profesjonalnie zrealizowanego turnieju popularnej gry wideo Counter Strike Global Offensive. 20 śmiałków zmierzyło się ze sobą na wirtualnej arenie w śmiertelnie niebezpiecznych i szaleńczo emocjonujących pojedynkach jeden na jednego. Dzięki wspaniałomyślności 1. Ośrodka Radioelektronicznego w Grójcu mecze były wyświetlane przez wysokiej klasy projektor multimedialny, także widzowie mogli z zapartym tchem obserwować przebieg walki. Turniej CS GO transmitowany był również online poprzez kanał Redakcji Życie Grójca na Youtube.

     

Sala retrogamingu również przeżyła istne oblężenie, za sprawą turnieju kultowej gry strategicznej Heroes III, do którego ustawiła się długa kolejna zawodników. Ośmiu zawodników, kontrolując olbrzymie armie mitycznych stworzeń – od krasnoludów, orków, wampiry, gryfy po smoki – stoczyli masowe bitwy, oblegając zamki i obracając w gruzy potężne miasta.

    

W ciągu dnia mniej doświadczeni gracze, lub nawet raczkujący amatorzy mogli zasiąść przed konsolą Nintendo NES, zwanej w Polsce Pegasusem, i spróbować sił w turnieju Duck Hunt, strzelając do kaczek z pistoletu świetlnego. Wieczorem z kolei odbył się turniej gry FPS Operation Blockade. Ku zaskoczeniu organizatorów, gra okazała się wyjątkowo wymagająca dla młodych graczy – wszyscy bowiem odpali już w samej misji treningowej. Należało znacząco obniżyć poziom trudności by zawodnicy mieli chociaż cień szansy na wygranie złotych dublonów, konwentowej waluty za którą mogli nabyć książki, gry planszowe, gry wideo czy filmy na dvd. Wieczorem kolejny tłum zebrał się na turniej FIFY 2017, gdzie zapaleni fani piłki nożnej tłoczyli się aż do trzeciej w nocy!

              

     

Planszowy gamesroom ulokowany na piętrze GOK także cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem. Odwiedzający testowali gry z naszej biblioteczki, a dzięki wsparciu wydawnictw Rebel, Galakta, Black Monk oraz sklepowi Galaktyka Gier z Pruszkowa do dyspozycji mieli ponad 150 tytułów, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych graczy. Konwent gier nie mógłby się odbyć bez turniejów planszówek, także wolontariusze z Klubu GROFAN sędziowali podczas eliminacji do ogólnopolskich turniejów Catan, Domek, Carcassone, rozegrano również mały turniej polskiej, kultowej gry Superfarmer.

    

Druga edycja konwentu wzbogacona została o cykl bezpłatnych warsztatów: robotyki, podczas której młodzież konstruowała z klocków LEGO roboty, a także plastycznych, gdzie maluchy malowały, wycinały, kleiły kukiełki Ewoków z serii Gwiezdne Wojny  oraz Minionki.

Dzień zakończono Geekquizem Fantastyki, który sprawdzał znajomość uczestników filmów, książek, komiksów, gier wideo powiązanych z gatunkiem fantasy, horror czy science-fiction. Do późnych godzin otwarta była sala z grami planszowymi oraz sesją Warhammer RPG.

     

Trzeci dzień, niedziela, była bardzo spokojna we wczesnych godzinach porannych, mimo wszystko znaleźli się zainteresowani turniejami gier Arkanoid, Worms 2, Teenage Muntant Ninja Turtles czy też prelekcją „Armold – legenda kina” o sławnym aktorze kina akcji lat 80. i 90. Polujący na  cenne żetony, za które można było nabyć nagrody wieczorem wstawili się na ostatnie quizy konwentu – growy oraz filmowy, gdzie odgadywali tytuły najpopularniejszych produkcji, czy to przez kadr czy muzykę z filmu. Ostatni punktem programu była sesja RPG Neuroshimy, w której gracze dzięki swej bujnej wyobraźni przenieśli się do zrujnowanej pustynnej krainy po wojnie atomowej.

    

Pomimo mniejsze frekwencji niż w tamtym roku (250 osób), otrzymaliśmy mnóstwo pozytywnych recenzji – szczególnie chwalono dobre przygotowanie wolontariuszy, bogaty program, mnóstwo różnorodnych atrakcji oraz łatwość dostępu informacji o harmonogramie imprezy. Należy podkreślić, że sporą część sukcesu konwent zawdzięcza dofinansowaniu ze środków Programu Działaj Lokalnie X Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Ośrodek Działaj Lokalnie - Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Wielkie podziękowania należą się również dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Wybickiego, która pod raz drugi wyposażyła konwent w szkolne ławki, bez których nie udałoby się urządzić tak okazałego gamesroomu. Jeszcze raz Klub GROFAN oraz Grójecki Ośrodek Kultury serdecznie dziękują za okazane wsparcie i zainteresowanie naszymi działaniami!

Wspierali nas: Rebis, Powergraph,  Księgarnia K. Lichosik, Pizzeria Biesiadowo, Redakcja Życia Grójca, Gazeta Jabłonka, Portal Grojec24.net, Konwenty Południowe, Raport Obieżyświata. Konwent dofinansowano ze środków Programu Działaj Lokalnie X Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Ośrodek Działaj Lokalnie - Stowarzyszenie W.A.R.K.A.


Czytany 1397 razy Ostatnio zmieniany sobota, 16 grudzień 2017 14:14