Eldritch Horror, klimatyczna planszówka kooperacyjna, katowana w naszym Klubie prawie na każdym spotkaniu bazuje na wyśmienitej prozie mistrza literatury grozy, H.P. Lovecrafta oraz innych pisarzy, którzy poszerzali tzw. Mitologię Cthulhu.

W tym artykule omówimy konkretne postaci, wydarzenia i przedmioty z gry planszowej, które bezpośrednio lub pośrednio nawiązują do ich literackich odpowiedników. Gorąco polecamy zagłębić się w opowiadania Lovecrafta, gdyż zdziwicie się, jak wielu współczesnych autorów horrorów - pisarzy i filmowców, jak również twórców gier - inspiruje się Mitologią Cthulhu. Najważniejsze elementy - oślizgłe istoty (w domyśle przybysze z kosmosu), utrata poczytalności bohaterów; potężne, często zakazane księgi, inne wymiary rzeczywistości.

Profesor Henry Armitage - opiekun biblioteki Uniwerystetu Miscatonic, wymieniony w kilku tekstach Lovecrafta. Uczestnik ponurych wydarzeń w opowiadaniu "Zgroza w Dunwich" z 1928 roku.

Enoch Bowen - sławny okultysta i archeolog, wspomniany w opowiadaniu "Duch Ciemności" z 1935 roku.

Sir William Brinton - brytyjski archeolog znany z badań w tureckiej Troadzie. Występuje w opowiadaniu "Szczury w murach" z 1924 roku.

Randolph Carter - antykwariusz z opowiadań Lovecrafta, który przez zainteresowanie okultyzmem trafił do Krainy Snów ("W poszukiwaniu nieznanego Kadath" z 1927 roku).

Hildred Castaigne - bohater opowiadania "Naprawiacz reputacji" ze zbioru "Król w Żółci" Roberta W. Chambersa z 1895 roku. Pojawia się w dodatku "Widma Carcosy", który bezpośrednio odwołuje się do książki.

Czarny Człowiek - jedna z postaci Nyarlathotepa, sługi Bogów Zewnętrznych, który często pojawia się w opowiadaniach Mitologii Cthulhu, szczególnie tych traktujących o czarownicach, czarnoksiężnikach i krwawych rytuałach.

Danforth - geolog z Uniwersytetu Miscatonic w Arkham, występujący w opowiadaniu "W Górach Szaleństwa" z 1931 roku. Członek ekspedycji badawczej, wysłanej do Antarktydy w obszar zwany Ziemią Luitpolda.

William Dyer - naukowiec występujący w opowiadaniu "W Górach Szaleństwa" z 1931 roku. Członek ekspedycji badawczej Uniwersytetu Miscatonic, wysłanej do Antarktydy w obszar zwany Ziemią Luitpolda. Odbył także wyprawę do Australii ("Cień spoza czasu").

Constance Hawberk - córka zbrojmistrza z opowiadania "Naprawiacz reputacji" ze zbioru "Król w Żółci" Roberta W. Chambersa z 1895 roku. Pojawia się w dodatku "Widma Carcosy", który bezpośrednio odwołuje się do książki.

Profesor Morgan - uczony z Uniwersytetu Miscatonic, pojawia się w opowiadaniu "Zgroza w Dunwich" z 1928 roku.

Kid O'Brien - bokser wspomniany w opowiadaniu "Reanimator" z 1922 roku.

Profesor Warren Rice - uczony z Uniwersytetu Miscatonic, pojawia się w opowiadaniu "Zgroza w Dunwich" z 1928 roku.

Surama - czarownik pochodzący z Atlantydy, najprawdopodobniej pochodzi z rasy Wężoludzi i ukrywa się w ludzkiej postaci. Występuje w opowiadaniu "Ostatnia próba" z 1927 roku.

Asenath Waite - pojawia się w opowiadaniu "Coś na progu" z 1933 roku. Obdarzona olbrzymią wiedzą okultystyczną i niezwykłą charyzmą, całkowicie zdominowała swojego męża, Edwarda Derby'ego.

Erich Weiss - tak naprawdę nazywał się słynny iluzjonista, Harry Houdini, który pracował z Lovecraftem przy artykułach i książkach o magii, w których obalał mity na temat wróżbiarstwa i seansów spirytystycznych. Jest również bohaterem opowiadania "Pod piramidami" autorstwa Lovecrafta, który ukazał się w 1924 roku w magazynie Weird Tales.

Henry Wilcox - student Akademii Sztuk Pięknych na Rhode Island, pojawia się w słynnym opowiadaniu "Zew Cthulhu" z 1926 roku. Obłąkany nocnymi koszmarami artysta, który wyrzeźbił bluźnierczą tabliczkę z podobizną Przedwiecznego.

Albert Wilmarth - bohater opowiadania "Szepczący w ciemności" z 1930 roku, który bada tajemnicze zjawiska w Górach Zielonych (stan Vermont). Korespondujący z nim Henry Wentworth Akeley, mieszkaniec Townshend, opowiada o przybyszach z kosmosu, Mi-Go, którzy drążą w okolicy podziemne tunele.

2

Czytany 538 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 01 październik 2017 11:16