Badacze zmagający się z tajemnicami Przedwiecznych wielokrotnie natrafiają na relikty pradawnych cywilizacji oraz pozostałości po prehistorycznych miastach. Poniżej przedstawiamy spis głównych lokacji z Mitologii Cthulhu:

Arkham - miasteczko położone na północny wschód od Bostonu, cieszące się złą sławą dzięki licznym incydentom i tajemniczym zjawiskom z udziałem czarownic i czarnoksiężników (nieopodal znajduje się Salem). Chlubą osady jest Uniwersytet Miskatonic z bogatą kolekcją ksiąg okultystycznych w uczelnianej bibliotece.

Atlantyda - mityczna wyspa na Atlantyku, zatopiona w czasach prehistorycznych. Jej ruiny znajdują się na północny-zachód od Wysp Zielonego Przylądka. Nim pojawili się na niej homo sapiens, rządzona była przez Wężoludzi z Waluzji. Po kataklizmie ocalali udali się do królestwa K'n-yan oraz do Hyperborei, usiłując odbudować dawną cywilizację.

Bezimienne miasto - ruiny prehistorycznej osady, założonej przez bliżej nieokreśloną gadzią rasę, która po dziś dzień pogrążona jest w letargu w jej podziemiach. Znajduje się na Pustyni Arabskiej.

Góry Szaleństwa - pasmo górskie na Antarktydzie, położone na Wybrzeżu Leopolda. Za nimi, na Płaskowyżu Leng, znajdują się ruiny miasta Starszych Istot, które rządziły światem eony temu i prowadziły wojnę z Mi-Go raz armią służebną Cthulhu.

Hyperborea - potężna cywilizacja na dalekiej północy (współczesna Arktyka), założona po olbrzymim kataklizmie, który nawiedził Ziemię ok. 20.000 lat temu. Od niej pochodzi nazwa "Era Hyboriańska", w której aktywnie działał Conan Barbarzyńca. Z Hyberborei pochodzi również Księga Eibona, Abhoth, Atlach-Nacha.

K'n-yan - podziemne królestwo pomiędzy Oklahomą a Jukatanem, zamieszkałe przez pradawną rasę, tzw. Dzieci Yiga, którą sprowadził na Ziemię Cthulhu. Po kataklizmie, który zatopił Altantydę, K'n-yan zostało odcięte przez Dzieci Yiga na tysiące lat. Zobacz: "Kopiec"

Krainy Snów - mityczna kraina fantazji, którą rządzą Starsi Bogowie - Nodens, Bast oraz Hypnos. Prawdopodobnie jest światem równoległym.

R'lyeh -  siedziba Cthulhu i jego potomstwa. Zatopione miasto na południowym Pacyfiku. Zobacz: "Zew Cthulhu"

Waluzja - jedno z królestw kontynentu Thuria, rządzone przez kosmiczną rasę Wężoludzi.

Yuggoth - planeta na skraju Układu Słonecznego, skolonizowana przez rasę Mi-Go. Obszernie przedstawiona w opowiadaniu "Szepczący w ciemności". Lovecraft dał niejasne wskazówki, jakoby Yuggoth to w rzeczywistości Pluton.

Zaginiona Carcosa - domena Przedwiecznego, Hastura, znajduje się nieopodal gwiazdy Aldebaran.

Czytany 364 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 01 październik 2017 11:06