MORTAL KOMBAT 3 (1995)

Mortal Kombat 3 jest kolejną odsłoną kultowego cyklu wirtualnych bijatyk, który został zapoczątkowany w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Developerzy przygotowali dla użytkowników jeszcze większą ilość wojowników, ataków, aren itd. Oprawę wizualną poddano licznym ulepszeniom, ale sposób prezentowania akcji i animowania postaci nie uległ zmianie – ponownie posłużono się rzutem bocznym i dwuwymiarowymi modelami digitalizowanymi, nałożonymi na wygenerowane komputerowo tła.

Tym razem możemy wcielić się w jednego z czternastu mistrzów sztuk walki (Cyrax, Jax, Kabal, Kano, Kung Lao, Liu Kang, Nightwolf, Sektor, Shang Tsung, Sheeva, Sindel, Sonya, Stryker i Sub-Zero), celem wyeliminowania pozostałych trzynastu uczestników turnieju, toczącego się w trakcie procesu łączenia wymiaru ziemskiego z Zaświatami. Ostatecznie przychodzi czas konfrontacji z potężnym centaurem Motaro i gospodarzem imprezy, czyli złym bogiem imieniem Shao Kahn.

Każdy z podstawowych bohaterów posiada sześć akcji standardowych (dwa rodzaje uderzeń rękami i nogami oraz blok i bieganie), a także szereg predefiniowanych kombinacji i kilka indywidualnych ciosów specjalnych. Wśród tych ostatnich szczególną uwagę zwracają ataki o nazwie Fatality, będące swoistą wizytówką cyklu MK i polegające na nadzwyczaj sadystycznym (np. cięcie na plasterki, wysadzanie w powietrze i obdzieranie ze skóry) pozbawianiu oponenta życia pod koniec pojedynku. Do tego dochodzą jeszcze trzy inne warianty finalizowania starcia: Babality (zamiana wroga w dziecko), Friendship (okazanie gestu miłosierdzia) i Animality (przeistoczenie się w krwiożercze zwierzę).

Czytany 244 razy