Monomit, czyli recepta na opowieść o przygodach superbohatera

Czy nie zauważyliście, jak wiele filmów, książek i gier wideo o epickich zmaganiach bohaterów łączy pewien schemat? Sławetne w Internecie jest streszczenie Harrego Pottera, w którym wymazano imiona bohaterów z książki i zamieniono je postaciami z Gwiezdnych Wojen. Sens pozostał ten sam, a więc i historia bohaterów!

To tzw. monomit, czyli uniwersalna historia herosa, która tkwi w każdej kulturze i ma silne oddziaływanie również w obecnej popkulturze. Na monomicie opiera się większość współczesnych filmów fantasy i science-fiction, a także gier wideo i książek: Ant-Man (bohater wychodzi z więzienia, pomaga mu podstarzały naukowiec, zyskuje specjalną moc, walczy o ratowanie świata), Hobbit, wspomniane Gwiezdne Wojny, Gra o tron (przygody Jona Snowa), Skyrim, Fallout 3, seria o Batmanie i wiele, wiele innych.

Opierając się na monomicie można opracować całkiem spójną uniwersalną historię superbohatera, o czym mowa w poniższym filmiku: